logo
  • Tymián

    Tymián

Popis:

Tymián obecný je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jedná se o nízký polokeř vysoký 20–30 cm. Zespodu dřevnaté lodyhy jsou hustě obrostlé drobnými čárkovitými listy. Tymián začíná kvést v květnu a kvete až do září. Existuje mnoho typů tymiánu s rozličnou vůní – citrónovou, pomerančovou – podle složení silice.

Jako léčivka působí tymián proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře.

Jako koření se užívají čerstvé i sušené listy tymiánu. Můžeme s ním ochutit vepřovou či skopovou pečeni, zvěřinu, telecí maso, různé uzeniny, paštiky, zeleninové polévky, těstoviny a zeleninové saláty. Je nepostradatelný při přípravě marinád k nakládání masa a na grilování. Velmi dobře se tymián hodí k přípravě pokrmů inspirovaných středomořskou kuchyní. Tymián  je součástí tzv. Provensálského koření.

 

Recepty, které s tímto kořením uvaříte:

Koření Tymián zde již hledalo 18281 uživatelů před vámi.