logo
  • Řecké seno - celé

    Řecké seno - celé

Popis:

Řecké seno (jinak pískavice) je jedna z nejstarších kulturních rostlin. Její semena se používají jako koření. Je hojně pěstována ve Středomoří. Řecké seno pochází z jižní Evropy, u nás se pěstuje ojediněle ve vinorodých oblastech. Rostlina se pěstuje jako hodnotné krmivo pro dobytek.

Ve farmacii, gastronomii a v léčitelství používáme především semeno. povzbuzuje trávení, ulevuje při kašli, nadýmání a při průjmech a mírně snižuje hladinu krevního cukru. Odpradávna se využívala jako ženské afrodisiakum. Kaše z mletého řeckého sena vytahuje hnis z ran a vředů, změkčuje zatvrdliny a poúrazová zatvrdnutí svalů a šlach a působí také proti měkkým otokům. Tato rostlina je také využitelná při bolestech zubů v důsledku hnisavých zánětů. V tomto případě pomáhají výplachy a obklady odvarem směsi šalvěje, heřmánku, kořene proskurníku a řeckého sena, všeho stejným dílem.

Pískavice bývá součástí mnoha směsí koření, jako je indické kari nebo v Bulharsku známá Čubrica. Používá se také k aromatizaci sýrů. Koření řecké seno je vhodné do čalamád, kari směsí a chutney.

Koření Řecké seno zde již hledalo 8756 uživatelů před vámi.