logo
  • Oregano nebo - li dobromysl

    Oregano nebo - li dobromysl

Popis:

Oregáno, známé jako Dobromysl obecná, je malý keř s mnoha větvičkami, které jsou poseté šedozelenými oválnými lístečky a bílými či růžovými květy. V jižní Evropě, díky tamějšímu klimatu, roste oregáno jako víceletá rostlina, ale v Severní Americe, kde je klima drsnější, roste jako jednoletá.

Tato 20 až 50 cm vysoká vytrvalá bylinka byla používána již ve starém Egyptě jako lék proti křečím a bolestem různého původu. Hlavní účinné látky v oregánu jsou silice (zejména tymol a karvakrol), které mají antibakteriální a dezinfekční účinky, a proto odvary z nich se mohou použít jako koupele či obklady při různých kožních infekcích nebo lišejích. Oregáno  podporuje tvorbu žluči, čímž usnadňuje zažívání, zlepšuje střevní peristaltiku a mírní žaludeční neurózy. Usnadňuje vykašlávání, působí příznivě při bolestech v krku i zánětech průdušek. Pro tyto účely připravujeme nálev z 1 polévkové lžíce dobromysly a 250ml vroucí vody.  

Chuť a vůně oregána připomíná majoránku a tymián, ale je mnohem ostřejší. Oregáno je silně aromatické a mírně nahořklé, typickým použitím je kořenění pizzy. Kromě toho je též součástí provensálského koření. Hodí se k sýrovým pokrmům, pizze, ragú a sekané. Má široké uplatnění v italské a francouzské kuchyni. 

Koření Oregano zde již hledalo 12457 uživatelů před vámi.