logo
  • Estragon

    Estragon

Popis:

Estragon, též zvaný Pelyněk estragon nebo Pelyněk kozalec, je rostlina z čeledi hvězdnicovité. Používá se již od starověku jako léčivá rostlina, dále též jako koření.Estragon má svůj původ ve střední a jihozápadní Asii, je proto častou součástí pokrmů v kuchyni Arménů a Turků. Listy estragonu mají jemnou hořkosladkou kořeněnou chuť.

Estragon významně podporuje tvorbu žluči, působí mírně močopudně, zvyšuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení.  V lidovém léčitelství se používá na střevní parazity (roupy, škrkavky). V lidovém léčitelství se používá na střevní parazity (roupy, škrkavky).

V gastronomii se používá k aromatizování vinných nebo ovocných octů, bylinkových másel, do nádivek, drůbeže, k pečeným a dušeným masům, do omáček, při nakládání zeleniny, k přípravě estragonové hořčice, při nakládání okurek, do čínských a francouzských pokrmů, k rýži a vařeným rybám, do salátů, polévek a marinád. Jako koření se používají čerstvé i sušené listy, často spolu se stonky. Pokrmům dodává pikantně trpkou příchuť.

Koření Estragon zde již hledalo 12032 uživatelů před vámi.