logo
  • Dobromysl nebo - li oregano

    Dobromysl nebo - li oregano

Popis:

Dobromysl obecná, známá jako oregáno, je malý keř s mnoha větvičkami, které jsou poseté šedozelenými oválnými lístečky a bílými či růžovými květy. V jižní Evropě, díky tamějšímu klimatu, roste oregáno jako víceletá rostlina, ale v Severní Americe, kde je klima drsnější, roste jako jednoletá.

Tato 20 až 50 cm vysoká vytrvalá bylinka byla používána již ve starém Egyptě jako lék proti křečím a bolestem různého původu. Hlavní účinné látky v dobromysli jsou silice (zejména tymol a karvakrol), které mají antibakteriální a dezinfekční účinky, a proto odvary z nich se mohou použít jako koupele či obklady při různých kožních infekcích nebo lišejích. Dobromysl  podporuje tvorbu žluči, čímž usnadňuje zažívání, zlepšuje střevní peristaltiku a mírní žaludeční neurózy. Usnadňuje vykašlávání, působí příznivě při bolestech v krku i zánětech průdušek. Pro tyto účely připravujeme nálev z 1 polévkové lžíce dobromysly a 250ml vroucí vody.  

Chuť a vůně dobromysli připomíná majoránku a tymián, ale je mnohem ostřejší. Oregáno je silně aromatické a mírně nahořklé, typickým použitím je kořenění pizzy. Kromě toho je též součástí provensálského koření. Hodí se k sýrovým pokrmům, pizze, ragú a sekané. Má široké uplatnění v italské a francouzské kuchyni.  

Koření Dobromysl zde již hledalo 19420 uživatelů před vámi.