logo

Nedovařené maso může být také zdrojem velmi nepříjemné a nebezpečné salmonelózy.

 

Salmonelóza

je označení pro akutní průjmová bakteriální onemocnění způsobovaná netyfoidními bakteriemi rodu Salmonella (těmi, které nezpůsobují tyfus, tedy S. typhi).

Epidemiologie

Jedná se o bakteriální gastroenteritidu, nejčastějším původcem je v střední Evropě Salmonella enteritidis. Jedná se o velmi hojné onemocnění, kterým například v USA ročně onemocní až 1,4 milionu osob (hlášen je však pouze zlomek případů) a způsobí tam až 600 úmrtí. V ČR je ročně hlášeno několik desítek tisíc případů (např. r. 2006 – 25102 případů), ale počet hlášených případů se za posledních deset let silně snížil. Přenáší se obvykle alimentárně, konkrétně nakaženou potravou nebo kontaminovanou vodou, u dětí také fekál-orálně. Salmonelly se mohou množit prakticky v každé potravině, pokud má přiměřenou teplotu, vlhkost a pH. Pasterizace při teplotě 72 °C po dobu 16 sekund je zabíjí. Často onemocnění u lidí propuká po konzumaci nedostatečně tepelně upraveného kontaminovaného masa a vajec, případně výrobků obsahujících tyto suroviny, kontaminovaných při nesprávné manipulaci a nedodržení hygienických postupů.

Průběh

Inkubační doba je 6-48 hodin. Projevují se zejména průjmy - někdy i 20-30× denně s kolikovitými bolestmi, často též zvracením, horečkou a bolestmi hlavy. Taktéž se může následně dostavit dehydratace. Průjmy trvají v závislosti na formě salmonelózy, stejně tak horečky. Při léčbě není obvykle vhodné podávat antibiotika. Doporučuje se hodně pít, jíst lehké potraviny (banány – obsahují draslík, rýže, později přidávat mléčné výrobky). Dále se může podávat živočišné uhlí, Endiaron, tablety Santax, pro děti je vhodné aplikovat formou sáčků Santax anebo také obsah WHO roztoku. Ošetřovací doba je cca 7-14 dní, poté příznaky samy odezní. U některých lidí může salmonelóza přetrvávat ve žlučových cestách. Při dlouhodobé nákaze salmonelózou se nemoc může stát chronickou a způsobit poškození jater, ledvin a podobně.

Na této stránce jste se dozvěděli, jaký je význam slova Salmonelóza. Je to krátké vysvětlení pojmu. Uvedené informace se snažíme ověřit z několika zdrojů. Termín Salmonelóza samozřejmě může mít jedno nebo několik významů, nebo - li homonym. Slovo Salmonelóza zde již hledalo 6438 uživatelů před vámi.