logo
počet zhlédnutí: 23077x
Language: Slovensky
77 Kč (19 Kč/porce)
10 minut
4 porce
ObtížnostObtížnost

    Každá porce 100 g obsahuje

  • Energie 334 kJ (80 kcal) 4 %
  • Cukry 3.54 g   4 %
  • Tuky 0.01 g   0 %
  • Mastné kyseliny 0 g   0 %
  • Sodík 0 g   0 %
  • % doporučeného denního množství pro dospělé (Vše o GDA)

Rychlý svařák s medem přijde k chuti vždy, když teplota venku začne klesat. Výroba je naprosto jednoduchá.

koření na svařené víno 1 vrchovatá lžička {text:"Nekupujme hotové směsi, které obsahují cukr, kyselinu citronovou, maltodextrin a různá aromata. Kupujme pouze balení, do kterého vidíme. V onom balení bychom měli vidět pouze kousky nadrceného koření jako je hřebíček, badyán, skořice a podobně. Rozhodně bychom se měli vyhýbat směsím s cukrem, protože vlastně kupujeme předražený cukr, stabilizátory a podobně. Čisté koření je možná o trochu dražší, ale balení nám vydrží na mnoho skleniček nápoje, oproti tomu směsi s cukrem jsou jen na jednu láhev.."} 4 g 0,4 kcal
víno červené suché 1 láhev 700 ml 493,2 kcal
badyán celý 3 hvězdičky 1 g 0,1 kcal
citron 1/3 kusu 20 g 6,1 kcal
skořice mletá 1/8 lžičky 0.25 g 0,4 kcal
med včelí 4 lžičky - nebo pampeliškový 32 g 104,1 kcal
  1. Rychlý medový svařák, nebo - li červené svařené víno, zahájíme vlitím vína do vhodného hrnce. Značka vína je pouze na vás, vaší chuti a peněžence. Pokud tuto pochoutku nepijeme na litry, pak se vždy poohlédneme po vínu kvalitnějším, řekněme ve střední cenové hladině. Někdo si také udělá jen skleničku a zbytek vypije k dobrému jídlu. Použít se dá i víno "krabicové", naproti tomu slámový červený Tramín s cenou láhve kolem tisíce korun je na svařák opravdu škoda.
  2. Začneme na sporáku zahřívat, přidáme koření na svařák a promícháme.
  3. Přidáme 3 kolečka citrónu a přivedeme k varu. Vaříme jen asi 10 vteřin a ihned odstavíme z vařiče a přecezené naléváme do skleniček.
  4. Do skleničky dáme lžičku medu a zalijeme horkým svařeným vínem. Pokud máme obavy, aby svařák nebyl příliš sladký, tak postupujeme obráceně. Nejdříve dáme do skleničky svařák, a pak teprve medem osladíme.
  5. Skleničku ozdobíme podle videa měsíčkem citrónu a kouskem celého badyánu, špetkou mleté skořice a ihned horké podáváme hostům a také pochopitelně hostiteli.

Další druhy svařeného vína naleznete ZDE.

Nekupujme hotové směsi, které obsahují cukr, kyselinu citronovou, maltodextrin a různá aromata. Kupujme pouze balení, do kterého vidíme. V onom balení bychom měli vidět pouze kousky nadrceného koření jako je hřebíček, badyán, skořice a podobně. Rozhodně bychom se měli vyhýbat směsím s cukrem, protože vlastně kupujeme předražený cukr, stabilizátory a podobně. Čisté koření je možná o trochu dražší, ale balení nám vydrží na mnoho skleniček nápoje, oproti tomu směsi s cukrem jsou jen na jednu láhev.

Příkladem kvalitního koření, které neobsahuje žádné podivné stabilizátory a "vylepšovadla"  je firma Rojíkovo koření. Jejich výrobek je pouze směs kvalitního koření namíchaná ve vhodném poměru. Proto jsme jej použili v našem videoreceptu.

  • Zapečené těstoviny se šunkou
    video

    Zapečené těstoviny se šunkou

    Tento lahodný a rychlý pokrm je velmi jednoduchý a výsledek je zaručen, protože nemá žádné záludnosti.|

    Podávejte toto lahodné a lehké jídlo s bohatou oblohou...

    Porci uvaříte za 18 Kč


     114421    35 minut
  • Jahodová polévka

    Jahodová polévka

    Tuto polévku můžeme servírovat jako součást lehké večeře, nebo jako svačinku. V létě krásně naše tělo osvěží.

    Porci uvaříte za 20 Kč


     26630    30 minut
  • Pikantní vepřová kapsa se zeleninovou náplní
    video

    Pikantní vepřová kapsa se zeleninovou náplní

    Výborná kapsa plněná zeleninou ochucenou kvalitní klobásou.|

    Podáváme s bramborem, bramborovou kaší, nebo šťouchanými bramborami.

    Porci uvaříte za 27 Kč


     28949    150 minut
  • Sterilované okurky s křenem DIA
    video

    Sterilované okurky s křenem DIA

    Výborné pikantní okurky s křenovou příchutí nejen pro diabetiky. Pokud potřebujete vyrobit normální okurky, potom umělé sladidlo nahraďte 35 gramy cukru krystal.|

    Naprosto senzační je na zavařování elektrický zavařovací automat, kde nalijeme vodu, nastavíme sterilovací teplotu a délku zavařování. Automat sám již potom zvedá teplotu na námi nastavenou hranici, a jak ji dosáhne, začne odpočítávat čas, po kterém se sám vypne a je hotovo - viz foto.|

    Nejvíce úrazů vzniká v domácnosti. Mějte na paměti, že pracujete s horkými ingrediencemi a tudíž se před prací zamyslete nad tím, jestli třeba není v dosahu dítě, které by na sebe sterilovací vařící nádobu zvrhlo…

    Porci uvaříte za 16 Kč


     24947    45 minut
  • Švestkový koláč
    video

    Švestkový koláč

    Tento koláč vyrobíte bez jakýchkoliv znalostí kuchyně. Odměnou vám bude... to uvidíte .... |

    Pokud švestky nemusíte, pak je zaměňte za meruňky, jahody, maliny, nebo prostě takové ovoce, které Vám bude v koláči chutnat nejvíce.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     85083    1 hodina
  • Pikantní vepřový guláš
    video

    Pikantní vepřový guláš

    Jednoduchý vepřový guláš zvládne opravdu každy. Stačí se držet přiloženého videa.

    Porci uvaříte za 23 Kč


     104104    100 minut
  • Žampióny s topinkou

    Žampióny s topinkou

    Existuje nepřeberné množství variací na přípravu plněných žampiónů. Toto jest jedna z těch prostších, leč velmi chutných.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     38580    30 minut
  • Jak vykostit kuře?
    video

    Jak vykostit kuře?

    Kuře lze vykostit jednodušeji, než si myslíte. Ve videu si postup prohlédněte krok za krokem. | 

    Nekupujte si porcované kuře, natož tv. křehčené maso. Křehčené maso je termín pro výrobek z masa, které je v rámci zpracování napuštěno vodou se solí a polyfosfáty (např. E 452). Smyslem úpravy je zejména snížit výrobní náklady na kilogram výsledného masového produktu, protože voda, sůl i fosfáty jsou podstatně levnější než maso samotné. Takový výrobek bývá tímto způsobem běžně nastaven o více než 20 % váhy a konzumentům, kteří zároveň jí i jiné potraviny s fosfáty (například tavené sýry), může způsobit odvápnění zubů či kostí a ohrozit tak jejich zdraví. Samotné obohacování masa o vodu a soli je tradičním postupem změkčování tuhých mas, třeba při přípravě debrecínky, kde je skutečně hlavním smyslem výrobek změkčit. Při křehčení už tak měkkých mas, například kuřecích prsou, jde ovšem především o zisk prodejce. Naopak pro spotřebitele platícího i za přidanou vodu, která se při tepelné úpravě ztratí, může být ve výsledku křehčené maso o mnoho dražší (na jednotku hmotnosti výsledného produktu) než maso nekřehčené.|

    Další zvýšení podílu vody ve výrobku přitom může prodejce dosáhnout ještě glazováním například ryb. Glazování ryb je technologický proces, který ochraňuje mrazené rybí maso před vysušením a oxidací. Správné glazování by nemělo zvýšit hmotnost výrobku o více než 5 procent. Rybí maso se zkropí tenkou vrstvou vody, která po zmrznutí vytvoří ochrannou glazuru. Jestliže je přidané vody do 5 % hmotnosti výrobku, nemusí se toto v jeho složení uvádět. V Česku se v poslední době tato technologie v hojné míře zneužívá k nastavování masa vodou, a tím pádem k šizení výrobku. Kombinací tzv. „glazování“ a „křehčení“ tak některé zamrazené ryby obsahují i více než 50 % vody. K takovému zpracování se používají polyfosfáty, které vážou v rybím mase vodu. Podle časopisu dTest se v Česku objevily i mražené ryby, které obsahovaly nadlimitní množství polyfosfátů.|

    Pokud si tedy poznatky přeložíme do řeči běžného zákazníka prahnoucím po masu, tak kuřecí maso kupujeme vždy vcelku, tedy celé kuře. Sice není vyloučeno, že by mohlo být "vylepšeno" o vodu a sůl, ale pokud syrové kuře necháme několik minut na talíři při běžné teplotě, nějaká voda by z takto "vylepšeného" kuřete jistě vytekla. No a pokud by byla slaná, rovnou se obrátíme na příslušnou potravinářskou inspekci. Každý kdo má doma kalkulačku si velmi jednoduše spočítá, kolik lze na celém kuřeti ušetřit, a nemusí být ani absolvent matematické fakulty. Pokud kupujete kuřecí porcované maso, je vždy minimálně o 20% dražší.

     


     60944  
  • Zabíjačkový guláš
    video

    Zabíjačkový guláš

    Guláš, který zná každý. Ne každý ví, že je velmi jednoduchý a také poměrně levný. |

    Tradičně se tento guláš podává s chlebem, ale i s houskovým knedlíkem je vynikající.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     71490    100 minut
  • Cibulové karbanátky
    video

    Cibulové karbanátky

    Tento recept má hned několik plus. Karbanátky máte plně pod kontrolou, tedy bez chemikálií a navíc za pár korun.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     28597    40 minut
  • Těstoviny s kuřecím masem a sýrovou omáčkou
    video

    Těstoviny s kuřecím masem a sýrovou omáčkou

    Lahodné jídlo s brokolicí i pro vegetariány, pokud vynechají maso. Je to velmi delikatesní a jednoduchý pokrm.|

    Pokud necháte maso v marinádě několik hodin odležet, chuť pokrmu to velmi zjemní. Po 12-24 hodinách v marinádě je to již opravdová delikatesa. Vegetariáni mohou maso vynechat, i přesto je to lahodné a lehké jídlo.

    Porci uvaříte za 18 Kč


     106257    90 minut
  • Rybičková pomazánka
    video

    Rybičková pomazánka

    Rychlá, levná, zdravá a chutná večeře, kterou zcela určitě vyzkoušejte.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     68016    30 minut
  • Šťavnatý domácí hamburger
    video

    Šťavnatý domácí hamburger

    Tento domácí hamburger chutí naprosto hravě převálcuje všechny prodávané placky stejného názvu.  Až ho ochutnáte, nebudete se stačit divit, čím vás krmili u "mekáče", stejný je totiž jen název! |

    Jistě čekáte, že to bude dobré, ale vynikající chutí budete zaskočeni. Za ty peníze hamburger opravdu stojí a už nikdy si ten od "mekáče" nedáte. Navíc porce jsou dostatečné i na velký hlad.|

    Nezapomeňte, že maso musí odpočívat nejen před, ale i po úpravě.|

    Nejlepší newyorské hamburgery se prý připravují ze směsi masa z žebra a krku. Roli hraje i tuk, neboť ona typická silná hovězí chuť je způsobena právě tukem.|

    Předchůdcem hamburgeru byl tatarský biftek – na kousky naškrábané nebo namleté maso smíchané s kořením, cibulí a vejcem, které se podává syrové. A odtud pramení jeho název. V německém přístavním městě Hamburk se totiž v minulosti obchodovalo se syrovým masem. Později někoho napadlo tuto masovou hmotu opéct a hamhurger byl na světě.

    Porci uvaříte za 40 Kč


     159592    15 minut
  • Smetanová květáková polévka s bazalkou
    video

    Smetanová květáková polévka s bazalkou

    Výborná smetanová polévka s bazalkou, kterou máte hotovou za chvíli i bez jakýchkoliv znalostí vaření. |

    Podávat můžeme polévku samotnou, nebo s celozrnnou bagetou a podobně.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     22143    30 minut
  • Marinovaná krkovice po ďábelsku
    video

    Marinovaná krkovice po ďábelsku

    Výborná mírně pálivá marinovaná krkovice, kterou zvládne úplně každý. |

    Podáváme s chlebem, pečivem, bramborem, bramborovou kaší, nebo prostě tak, jak nám bude chutnat nejvíce.|

    Množství marinády nám vystačí až na 1,5 kg masa.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     27265    2 hodiny
  • Domácí olivové mýdlo z rostlinných olejů
    video

    Domácí olivové mýdlo z rostlinných olejů

    Recept na výrobu hydratačního mýdla. Jak mýdlo obohatit o výživné, vonné a barevné složky si ukážeme v tomto videoreceptu.|

    Pozor si dáváme na vyvážený poměr jednotlivých olejů použitých v receptu. Když použijete jednoho oleje více, a druhého méně, tak se může stát, že mýdlo nebude zvláčňovat, ale naopak vysušovat. Pokud by jste použili pouze olej palmový, tak zase bude mýdlo jako beton. Zkrátka mějte na paměti, že nelze míchat libovolné oleje v libovolném množství. Také množství hydroxidu sodného pro saponifikaci je vždy třeba přesně vypočítat. Velice šikovný kalkulátor najdete ZDE.|

    Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy vodu nelijeme do hydroxidu! Nastala by prudká chemická reakce - okamžitý var tekutiny se silným prskáním. Pokud budete však hydroxid sypat do vody, nic takového nehrozí. Sklenice nebo jiná nádoba by měla vydržet teplotu kolem 90°C, jelikož se tekutina silně zahřeje. Pokud budete dodržovat tyto zásady, je výroba mýdla bezpečná, a nic Vám nehrozí. |

    Nejdůležitější ochranné prostředky jsou brýle a rukavice. Pracujeme se silnou zásaditou látkou, potřísnění by mohlo vyvolat poranění oka i kůže. V žádném případě by něměly při práci na tomto receptu být přítomny děti.|

    Hydroxid sodný je silně hydroskopická látka. V praxi to znamená, že obal ihned po odvážení uzavřeme, jinak nám tato látka během několika vteřin nasaje vlkost a krystalky se slepí.|

    Páry při výrobě samozřejmě nevdechujeme.

    Porci uvaříte za 147 Kč


     43414    45 minut
  • Palačinky s jablečnou polevou
    video

    Palačinky s jablečnou polevou

    Tyto palačinky vám budou zaručeně chutnat. Podle našeho videoreceptu ja máte za chvilku.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     26499    40 minut
  • Jihočeský vaječný koňak
    video

    Jihočeský vaječný koňak

    Milovaný vaječný koňak si můžete vyrobit doma za polovinu ceny, a ještě si pohlídáte obsah alkoholu.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     47691    15 minut
  • Makovec s citronovou polevou
    video

    Makovec s citronovou polevou

    Vynikající moučník s krátkou dobou přípravy.  Stačí naházet do mísy, zamíchat a šup do trouby. Výsledek je vždy naprosto excelentní a za pár korun. |

    Konec pečení poznáte tak, že když do makovce píchnete špejlí a vytáhnete ji nelepivou, máte hotovo. Testujte takto moučníky nejen na krajích, ale i uprostřed.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     114899    90 minut
  • Domácí ovocný jogurt s cereáliemi
    video

    Domácí ovocný jogurt s cereáliemi

    Poctivý domácí jogurt nejen pro děti do školy, ale třeba i k televizi. Navíc bude daleko levnější, než ten kupovaný.|

    Všechny pomůcky je třeba sterilovat, tedy opláchnout ve vodě teplé alespoň 80°C. Sice to není pravá sterilace, ale pro tento účel stačí. Platí to nejen pro skleničky a víčka, ale také všechny další pomůcky, které přijdou do styku s námi vyrobeným jogurtem.|

    Živná kultura - tedy jogurt, který do mléka použijeme je klíčová ingredience. Proto ji vybírejte velmi pečlivě.|

    Jako výrobník jogurtu může posloužit jakýkoliv prostor, který udrží teplotu v rozmezí 39 až 41°C. Výborný je samozřejmě jogurtovač, ten však má tu nevýhodu, že má malou kapacitu. S úspěchem používáme líheň na drůbež, kterou lze sehnat za cenu jogurtovače, má však daleko větší kapacitu. Někteří kuchaři a kuchařky také používají s úspěchem přesnou elektrickou troubu.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     31639    20 minut