logo

 

Cena receptu neobsahuje náklady na vaření, tedy plynu, elektřiny, propan-butanu a podobně. Při nejlepší vůli totiž neodhadneme, jestli svůj pokrm vaříte na starém elektrickém sporáku, který žere jako tryskáč, nebo na ohni před chatou, který je vlastně zadarmo. Proto v našich výpočtech cenu energie na vaření nezahrnujeme.

Cena receptu je tvořena z běžných cen potravin. Nebereme tedy ohledy na to, že v létě ve výprodeji seženete papriky za 2 Kč / kg, protože ty samé papriky koupíte v zimě za mnohonásobně vyšší cenu. Ceny všech potravin započítáváme tak, jak je běžně v České republice můžete pořídit ve velkých známých supermarketech vyprůměrované do období jednoho roku. Pokud tedy potravinu XY v létě pořídíte vždy za 10 korun a v zimě vždy za 12 korun, počítáme celoroční průměrnou cenu 11 korun.

Cena recetu je vypočítávána vždy pouze ze spotřebovaného množství. Pokud tedy na nějaký recept použijete pouze žloutek z vajíčka, je započítána pouze cena žloutku, protože bílek vám zbyl do jiného pokrmu. 

Do našich cen receptů nezahrnujeme ceny v obchodech pro podnikatele, protože tam nemají přístup všichni. Dále nebereme ohled na slevy velkých balení. Málokdo si totiž domu na vaření koupí litrové Magi koření, nebo bednu másla. Ceny tedy vždy vypočítáváme z balení, které se prodávají nejvíce.

Pamatujete na začátek roku 2012, kdy cena vajec mnohonásobně vzrostla? Pokud některá ingredience takto vylétne, potom se zdražení ihned projeví ve výpočtech naší ceny. Zdražení musí trvat nejméně týden, aby náš vzorec na cenu zareagoval. Pokud ale třeba vláda vyhlásí, že vejce bude stát od zítra 100 korun, pak ihned cena receptu vzroste. (doufáme, že vláda takovou pravomoc mít nikdy nebude) Tím tedy zodpovídáme také možnost, že když dnes vidíte u nějakého oblíbeného receptu například cenu 65 korun za celý recept, pak je pravděpodobné, že za pár dní, týden, měsíc, půl roku či za rok se cena mírně zvedne, náš vzorec totiž dlouhodobě sleduje vývoje cen všech potravin uvedených v naší kuchařce. 

Odpověď na otázku Jak se vypočítává cena receptu a co všechno obsahuje? již našlo 6598 uživatelů.